Tšillitaime kasvatamise näpunäited
Väikeseks abiks tšillitaimede kasvatamisel paneme kirja mõningad nipid ja juhised, mida ka ise kasvatamisel kasutame, et anda vürtsikatele tšillidele parim võimalik algus.
Tšilliseemnete parim külvamise aeg on aasta alguses (veebruar/märts).
Tšillide idanemine võib sortide puhul olla väga erinev ja kesta kuni viis nädalat.
Sordid, mida Piprapood on valikusse võtnud peaksid kõik idanema 10-14 päeva jooksul, mõned varem.
Tšillitaimed hindavad head külvimulda. Seemned asetage mulda piisavate vahedega, sest üldjuhul idanevad tšillid hästi. Katke seemned kergelt mullaga ja piserdage külv niiskeks. Katke külv kilega/kattega, mille sisse torgake mõned õhutusaugud.
Kui külvasite eri sorte – pange juurde kindlasti ka nimesildid, et segamini ei läheks ;).
Tšillide kasvu kiirus ja protsent on oluliselt paremad, kui reguleerite soojust kasvulaval.
Temperatuuril 27-32 °C – peaksite nägema häid tulemusi.
Tšillid kasvavad ka alla 21 °C – idanemine on aga aeglasem.
Kui temperatuur tõuseb 38 °C juurde on seemnete idanevus kiire, kuid suuremal taimel viljakus on madalam.
Seemneid ei tohi üle ujutada, sest tulemuseks võivad hakata seemned ennast mullast välja pressima. Pigem niisutage veepritsiga.
Asetage külvianum sooja kohta, näiteks radiaatori peale või soojendusega vannitoapõrandale. Jälgige külvi, et see püsiks parajalt niiske. Kui idulehed hakkavad mullast välja pressima, tõstke anum valguse kätte.
Kuni märtsi lõpuni on aknalaual loomulikku valgust veel vähevõitu ja istikud vajavad lisavalgust. Hoidke lampi väiketaimedest kümmekond cm kõrgemal ja tõstke vastavalt sellele, kuidas nad sirguvad.
Kui tšilli taimedel on arenenud 2−3 pärislehte (NB! Idulehti ärge arvestage), istutage nad eraldi pottidesse. Sinna pange juba viljakam muld. Pikeerimisele eelneval päeval kastke taimi, sest korralikult vett täis imenud istikud elavad häirimise paremini üle.
Tõstke nt söögipulkade abil taimehakatis õrnalt mullast välja. Püüdke juuri mitte vigastada, sest taimed on ümberistutamise suhtes tundlikud. Hoidke kinni juurepallist või lehtedest, mitte varrest.
Väikest tšillitaime pole soovitatav kohe suurde potti istutada, sest istikud arenevad algul aeglaselt, ning kui juured ei kasuta kogu poti mulda, võivad seal tekkida taime arengut pärssivad protsessid. Esiagu piisab 5cm läbimõõduga pottidest, hiljem võtke suuremad (10−12 cm), kus saab taimi hoida kasvuhoonesse istutamiseni mai lõpus − juuni algul.
Noored tšillitaimed hukkuvad väga kergesti veepuuduse tõttu, sellepärast ei tohi muld hetkekski täielikult läbi kuivada. Samas ei talu nad ka soiselt märga mulda.
Otsene päikesevalgus võib õrnu taimekesi kergesti põletada. Tõstke keskpäeval istikud aknalaualt mujale või pange midagi varjuks ette.
Erinevad sordid korjatakse nende kasvu eri etappides. Kuldsed või rohelised viljad tõmbuvad tavaliselt punaseks, kuigi rohelised tšillid mõnikord valmivad oranži või kollase värvini – kõik sõltub sordist. Mida varem korjate, seda rohkem taim toodab.
Isegi kui te tšillit hetkel ei vaja korjake valminud kaunad ikkagi ära ja hoidke neid niikaua külmkapis (sügavkülmikus või kuivatage) kuni neid vürtsikate roogade valmistamisel vaja läheb.
Pidage meeles, et nt. Habanero võtab küpseks minemiseks 100 päeva või rohkem. Seega nendega tuleb alustada õigeaegselt või viljad ei ole kunagi täitsa valmis.
Kasutatud allikad: www.maakodu.ee
Telli tšilliseemned siit:
- Seemned, tšilli, Aji Limon
- Seemned, tšilli, Bhut Jolokia
- Seemned, tšilli, Carolina Reaper
- Seemned, tšilli, Hot Chocolate Habanero
- Seemned, tšilli, Jalapeno
- Seemned, tšilli, Long Slim Cayenne
- Seemned, tšilli, Orange Habanero
- Seemned, tšilli, Thai Hot
- Seemned, tšilli, Trinidad Scorpion
- Tšilli kasvatamise komplekt “All-in-One”
- Tšilli toitevedelik, “Chilli Focus”, 100ml